Gremo urinirat v Velenje

Kot sem včeraj prebral, naj bi občinski možje v Velenju predpisali kazen v višini 200 € za uriniranje “na prostem” (natančne formulacije ne poznam).

To je zame samo še eden izmed idiotizmov, ki si jih izmišljujejo ljudje, ki imajo očitno preveč časa ali pa se jim zdi blazno fino, da lahko v nekem poscanem mestu izvajajo neomejeno oblast. Pa ne da goreče podpiram opravljanje male potrebe za drevesi, ampak to se mi pa vendarle ne zdi tako velik problem, da bi ga morali posebej regulirati z občinskim predpisom in za prekršek predpisati kazen v višini tretjine zajamčene plače. Razen seveda če v Velenju večina prebivalcev lula na prostem, ker nimajo doma stranišč?

Pa ajde, v redu, če bi bilo Velenje kakšna Nica, Dubai ali kako podobno mondeno letovišče, kjer so petični turisti zagrozili, da ne pridejo več, če bo še kdo lulal za drevesom na javnem kraju. Samo Velenje, lepo vas prosim? Tja ne zaidem niti slučajno, kaj šele, da bi tam opravljal malo potrebo. V primeru, da jih motijo številni klošarji in pijančki (popivanje na prostem je mimogrede v Velenju tudi prepovedano), pa se tega problema ne da reševati samo z kaznimi, to jim je upam jasno?

Da meni župan sprejme tak podcenjujoč predpis, si kupim plastično kantico in vanjo zbiram urin, ko se ga nabere dovolj, pa to zlivam pred občinsko hišo, da bo smrdelo kot v kakšnem Ljubljanskem podhodu. Pa še pravno mi nič ne bo mogel, ker to tehnično gledano ni več uriniranje.

Verjetno v Velenju premorejo tudi kakšnega kmeta, ki gnoji njive ali kužka, ki lula kar na prostem in ne predstavljam si, kaj naredijo šele z njim? Kadar gre pa za razkazovanje (flasherje), sankcionirajo to drugi predpisi in se da takega iztirjenca na drug način kaznovati. Pa morda bi lahko občinski veljaki, ki sprejemajo take predpise, pogledali kakšno statistiko, koliko ljudi jim v občine umre recimo zaradi onesnaženega zraka, ampak s tem se seveda ne obremenjujejo. Ne onesnaženje ali morda brezposelni. Javno uriniranje, to je očitno akutni problem Velenja, pri čemer bi bilo zabavno videti še podatek, koliko premore to najbolj poscano slovensko mesto javnih stranišč in v kakšnem stanju so?

Jim pa lahko dam brezplačno še eno idejo.

Baje so v Malaviju sprejeli zakon, ki prepoveduje prdenje (mestni svetniki bi lahko temu lepše rekli spuščanje vetrov) v javnosti, domačini so se pa smejali, češ, kako pa boste to preverjali? Mislim da bi bila občina Velenje kar primerna, da kot prva naša občina prepove še prdenje na javnih mestih, nalogo iskanja kršiteljev pa naloži mestnim redarjem, ki jih naj za to dodatno usposobi.

Poleg tega pa bi lahko v Velenju prepovedali hkrati še sušenje perila na prostem, ker to definitivno kazi podobo mesta in odganja potencialne turiste, za vrtanje po nosu naj predpišejo mandatno kazen v višini 500 €, plus tri kazenske točke, za pljuvanje pa obvezno delo v korist skupnosti (pobiranje županovih iztrbkov).

Ker še nimam rubrike Bizarno, sem moral uvrstiti tole kar med Zmešano. Zaradi te neprijetnosti se Velenjskim mestnim svetnikom in vodji Medobčinske inšpekcije globoko opravičujem.

11 komentarjev to “Gremo urinirat v Velenje”

 1. chef Says:

  V Singapurju ali tam nekje jih takim kršiteljem po veljavnem zakonu naložijo nekaj čez hrbet. Kar tudi ni slabo, gotovo pa bolj vzgojno.

  Mogoče bi kaj takega uvedli tudi pri nas, tako da bi imel na izbiro več možnosti: a) plačilo glob, b) uklonilni zapor, c) batine. Kaj vem – vsakih 100 evrov je vredno en dan zapora ali 10 batin.

  Temu bi jaz potem rekel socialna država, ne pa da nekomu, ki dobi minimalno zajamčeno plačo, sesujejo lajf samo zato, ker ga je na poti iz fabrke pritisnilo scat (ker ga je sram it v oštarijo, če ne plača vsaj kofeta, za katerega pa itak nima) in je to opravil za Titovim spomenikom.

 2. dronyx Says:

  @chef: Nisem sicer poznavalec Velenjskih razmer na področju javnega uriniranja, vendar predvidevam, da tudi pri njih za drevesi ščijejo predvsem klošarji in pijančki, ki pa verjetno nimajo visokih 200 € za plačilo kazni. Če jih ujamejo, sledi uklonilni zapor, kar pa samo pomeni, da namesto 200 € kazni v občinsko blagajno davkoplačevalce tak človek stane 200 € na dan za oskrbo v zaporu. Res dober posel.

  Sicer pa če zakoni že dopuščajo, da si občine same izmišljajo prekrške in kazni zanje, bi jim lahko kakšen zakon še naložil, da mora imeti mesto določeno število javnih stranišč recimo glede na število prebivalcev.

  Kam naj grem jaz na WC, če teh recimo v nekem kraju sploh ni? Ali moram za to res v gostilno na kavo ali pivo?

 3. chef Says:

  Mene na primer zanima, kje se konča mesto in kje se začne narava, kjer pa upam, da se lahko poščijem ob drevo. Na primer v Mostecu, primerno daleč od pešpoti, da ne bi slučajno prestrašil kakšne babice na sprehodu. Ali pa mogoče ne smem scat vse do Krima?

  In spet je tukaj potem problem s psi. Samci ščijejo po vseh mogočih kandelabrih, drevesih in gumah, česar si recimo trezen moški nikoli ne bi privoščil. In kje je razlika med moškim in pasjim urinom?

 4. dronyx Says:

  @chef: Jaz upam, da morajo psi v Velenju nositi posebne flaške, ker sicer vse skupaj pa res nima smisla.

 5. chef Says:

  In bognedaj, d abi jih na to opozoril, ker bi si res spomnili nov zakon!

  Mi se posmehujemo raznim singapurskim in šeriatskim zakonom, ampak smo v bistvu še hujši idioti! Jaz ne izgubljam upanja samo za državo, ampak tudi za narod.

 6. dronyx Says:

  Na Jesenicah je kazen za hranjenje golobov 200 €, ker jih motijo z golobjimi iztrebki zamazane klopi, ne moti jih pa kot kaže cinkarna! Prav tako ne smeš v višjih nadstropjih stepati preprogo in prašiti soseda pod sabo. Če pelješ psa na sprehod, moraš imeti s seboj čistilni pribor in ga na ukaz pokazati redarju. če pa dreka za psom ne pospraviš, je pa to vredno 300 €. Sredi Jesenic tudi ni dovoljeno gojiti krav, prašičev in pujsov, kokoši pa le v posebnih ograjah.

  So pa kot kaže v odlok pozabili napisati, da ne smeš zlivati ostankov golaža čez balkon na spodnjega soseda! Ali to naj pa vrli Jeseničani kar sami od sebe vedo?

  V tej državi res postaja bolano živet, če citiram Rada Pezdirja. Jaz imam sicer itak zelo slabo mnenje o temu narodu, ampak kljub temu me iz leta v leto znova šokirajo. Tu sploh ni problem reforme da ali ne! Tu je problem v ljudeh samih.

  Mimogrede, ali je Al Kaida še vedno na Jesenicah?

 7. chef Says:

  Soseda nad mano sta recimo na moj balkon (in s tem na sveže perilo) otresala cigaretni pepel. Mogoče sicer v kakšnem odloku piše, da je za to predvidena kazen, ampak sem ju šel vseeno lepo prosit, naj nehata.

  Ker se je nadaljevalo, sem potem čez kakšen teden popenil, priletel gor v samih gatah in naredil vtis, da jima bom obema razbil gobec. Od takrat težav nimam več. Kasneje mi je sicer en idiot vrgel na balkon jajce, ampak ne vem, kdo je bil in pač nič ne morem. Razen, če obstaja zakon, ki prepoveduje metanje jajc na balkone.

  Skratka … ob vsem tem ni čudno, da nam vsake pol leta malo dvignejo tudi prometne globe. In pozor, komentatorji po portalih so nad tem celo navdušeni.

 8. dronyx Says:

  @Chef: Mene na forumu obtožujejo, da zagovarjam divjanje na cestah in scanje za drevesi, kar enostavno ni res. Sem pa mnenja, da vseh reči v življenju se pa vendarle ne da reševati samo s kaznimi, ker to bi bilo pa preveč enostavno.

  Recimo v Velenju ali na Jesenicah lahko sprejmejo odlok, po katerem plačaš mandatno kazen, če tvoji mesečni dohodki ne dosežejo 1000 €. Samo s tem ne bodo odpravili revščine, to je upam jasno.

  Kakor sem bral razlago Jeseniškega primera, so v odlok navedli nekatere prekrške zato, ker so se ljudje pritoževali. Ampak stepanje preproge na soseda ali stresanje cigaretnih ogorkov je del splošne kulture, ki jo samo uvedba prekrškov po moje ne more spremeniti. Če bodo v odlok napisali čisto vse, kar ljudi moti, bo to na koncu za par stalaž papirja, ki ga seveda ne bo nihče bral. Poleg tega bo to izredno težko sankcionirati, saj te verjetno med scanjem redar ne sme slikati, ti pa mu vedno lahko uideš po sistemu “Catch me If you can”.

  Glede “občinskih prekrškov” je meni preprosto nesprejemljivo, da si jih lahko vsak izmišlja po svoje, ker potem če grem jaz v Velenje ali na Jesenice, moram preštudirat vse njihove odloke, da tam ne pustim vseh prihrankov, ker so morda prepovedali nošenje plastičnih vrečk. To je meni kretenizem, v katerem vidim samo eno dobro stran. Včasih sem se režal kretenskim ameriškim predpisom iz časa kavbojcev in indijancev, sedaj take kretenske predpise najdem praktično doma.

 9. pijanec Says:

  Hehe, to ni še nič. V naši občini so predpisali, da se lahko alkohol prodaja starejšim od 16 let. Država pa to vestno zapiše v Uradni List.

  Sicer pa občine nimajo pooblastil na področju alkohola in so vsi takšni zakoni, vključno s popivanjem, nelegalni. Prav tako so nelegalne takšne prepovedi o uriniranju, saj jih je že vsebuje sam zakon o javnem redu in miru.

  Še bolj smešna je določba, da prepovedo popivanje v javnosti, ker odmetavajo odpadke. Kot da ne obstaja kazen za odmetavanje odpadkov … in si moraš zato izmisliti še tono prekrškov.

 10. dronyx Says:

  @pijanec: Očitno bo potrebno tele občinske laične pravnike malo podučiti, da občinski odloki ne morejo nad zakone, pa čeprav bi bilo fino. Ko bom imel čas, bom angažiral moje pravnike in se bomo za zabavo lotili teh zajebantov. Ko ugotoviš neskladnost občinskega predpisa z zakonom obvestiš o tem resorno ministrstvo, če ni odziva pa potem težiš naprej ustavnemu sodišču. Če ima kdo katalog vseh občinskih prekrškov in zagroženih kazni zanje se toplo priporočam.

 11. pijanec Says:

  Boš moral pogledati na Lex-localis.

  Večina občin itak prepiše samo zakon o javnem redu in miru in podvojijo prekrške. Zato imamo v naši banana državi predpisane dvojno različne kazni za isti prekršek, in smo s tem verjetno na nivoju kakšnega Bangladeša.

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Twitter picture

Komentirate prijavljeni s svojim Twitter računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s


%d bloggers like this: